Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniel Jackson

10. 5. 2009

Daniel Jackson je fiktivní postava ze světa Hvězdné brány. Ve filmu Hvězdná brána ho ztvárnil herec James Spader, v seriálu Hvězdná brána poté herec Michael Shanks.

Jedná se o doktora archeologie, antropologie a filologie.

 Život

Daniel je jediným dítětem archeologů Melbournea a Claire Jacksonových, kteří zahynuli při nehodě. Poté ho vychoval jeho dědeček, Nicholas Ballard, také archeolog.

Daniel Jackson hovoří mimo angličtiny dalšími 23 jazyky (epizoda 1969), například starověkou egyptštinou, španělsky, rusky, mandarínsky, německy, dále také goa'uldsky, jazykem Antiků nebo jazykem Unasů. Daniel nejprve pracoval na publikacích, v nichž poukazoval na fakt, že pyramidy sloužily jako přistávací plochy pro Goa'uldské Ha-Taky. Tak ho našla Catherine Langfordová a seznámila ho s projektem Stargate. Po událostech na Abydosu se rozhodl tam zůstat se svou ženou. Po nějaké době byl však nucen, kvůli únosu své ženy, přidat se k týmu SG-1, aby se pokusil ji najít a přivést domů. Po její smrti zůstal u programu, aby se společně s ostatními pokusil najít tak silné spojence a technologie, aby s nimi mohli porazit Goa'uldy. To se jim nakonec také podařilo, pomohli i zničit replikátory a narazili i na ORI, odnož povznesených Antiků, kteří se stali novou hrozbou. Nakonec se jim podařilo porazit i je a nastolili tak v galaxii vytoužený mír. Kromě svých znalostí se Daniel povznesl, aby se přidal k Ostatním a aby pomohl najít zbytku SG-1 Ztracené město Antiků, kde by mohli najít vyspělé zbraně. Oma Desala ho ale zastavila a snížila jej opět do lidské formy. Při závěrečné bitvě s Goau'dy a replikátory byl zabit a měl se znovu rozhodnout, zda se opět povznese. Oma ho však důrazně varovala, že napotřetí mu rozhodně nebude pomáhat v povznesení. Když se Oma vzepřela pravidlům a zničila Anubise, ostatní nakonec Daniela vrátili zpět k jeho přátelům. Během misí s SG-1 vyniká svými diplomatickými a komunikačními dovednostmi, dokázal přesvědčit Morganu la Fey, aby jim pomohla v boji proti Ori, dokonce sdílel vědomí s Merlinem, kterého našli při pátrání po Saangralu. Díky těmto vědomostem dokázal pomoci svým přátelům utéci před Adrií a nakonec s pomocí Merlina vytvořili zbraň, se kterou zničili ORI. Adria se pak před svou smrtí povznesla a převzala jejich místo i kolektivní moc. Daniel Jackson je neocenitelným členem týmu.

 

Související články obsahuje
Portál Stargate
zde
Hvězdná brána
Licence Hvězdná brána (film)Hvězdná brána (seriál)AtlantisUniverseInfinityArcha pravdyNávrat
SG-1 Epizody
Samantha CarterGeorge HammondDaniel JacksonHank LandryVala Mal DoranCameron MitchellJack O'NeillJonas QuinnTeal'c
Atlantis Epizody
Carson BeckettSamantha CarterRonon DexTeyla EmmaganAiden FordJennifer KellerRodney McKayJohn SheppardElizabeth WeirRichard WoolseyRadek Zelenka
Rasy Antikové (postavy) • AsgardovéAsuranéAthosianéGeniiovéGoa'uldiJaffovéKull bojovníciOriovéReplikátořiTok'rovéTollániWraithové
Ostatní PlanetyPovzneseníTechnologie (Hvězdná bránaPozemskéAntickéAsgardskéGoa'uldskéOrijskéTokránskéTollánské) • Lidské civilizaceVelitelství Hvězdné brányVesmírné lodě (AtlantisPozemské lodě) • Fiktivní materiály (NaquahdahNaquadriaTrinium)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář